Madeleine Pyk – en samling F769

Maija Taimi

(Finland, 1915-1989)
Maija Taimi
(Finland, 1915-1989)

Maija Taimi, sidobord, Kalevala Koru, 1940-tal.

Bordsytan dekorerad med mosaik av enbärsträd. Gravyr KK (Kalevala Koru) undertill. Bredd 60 cm, djup 45 cm höjd 47 cm

Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor. Stödet innanför benen borttaget.

Proveniens

Kalevalaiset Naiset ry (Kalevalas kvinnoförening) grundade Kalevalarestaurangen Kestikartano (1946-1967) på Centralgatan 7 i Helsingfors, byggnaden revs senare.

Utropspris
800 - 1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977