Helena Tynell, skulptur, "Castello", signerad Helena Tynell Riihimäen Lasi Oy.
Klart slipad kristall. Tillverkarens etikett. Höjd 20 cm.
Gravyr. Åldersrelaterat slitage. Liten nagg.
Jämför med skulptur som är illustrerat i boken "Helena Tynell Design 1943-1993." The finnish glass museum, S. 115, bild 117.