Carl Gustaf Hiort af Ornäs, matbord, "Näyttely Senior", stolar, 10 st, HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Teak. Utdragbart bord. Tilläggsskiva à 63 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 72 cm. Bordets totala längd utdraget 247 cm.
Stolarna med läderklädsel. Bär tillverkarens stämplar. Sitthöjd 45 cm, bredd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage på bordet. Helhetsintrycket är gott. Stolarna med Märken. Fläckar.