Märta Blomstedt, soffa, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel. Kulfötter. Längd 170 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd ca 78 cm.
Klädd i Orient Occident olivgrön plysch. Medföljer en rulle av tyg.
Smärre åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott.