Nanny Still, glasuppsättning, 57 delar, "Sultan" Riihimäen Lasi OY. I produktion 1967-1969.
Formblåst, gul glas.
2 serveringsskål, diameter 22 cm.
12 skålar, diameter 9 cm.
12 skålar, diameter 10 cm.
12 dricksglas höjd 7 cm
12 dessertvinglas, höjd 14 cm
2 karaff, höjd 31 cm inkl. propp
1 karaff höjd 25 cm inkl. propp
2 ljusstakar, höjd 23 cm
2 vas, höjd 16 cm.
Del med tillverkarens etikett
Liten nagg en andra serveringsskålen. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.