Annikki Hovisaari, kruka, stengods, signerad AH Arabia.
Chamotterat stengods. Ristade slingor på gul brun glasyr. Höjd 17 cm. Diameter 34,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken undertill.
Jämför med krukan som är illustrerad i boken "Taidekeramiikka Suomessa" utgiven av Åsa Hellman, förlag Otava 2004. Sidan 127.