Ilmari Tapiovaara, fåtöljer, 4 st, "Chaco" och soffbord beställningsarbete tillverkare Lukkiseppo 1959.
Beställningsarbete till Villa Pikarla.
Stomme i Oregon pine med läderklädsel. Bredd 60 cm. Sitthöjd 35 cm. Total höjd 75 cm. Bord 130 x 80 cm. Höjd 51 cm.
Ekonomierådet Uno Pikarla lät bygga sitt sommarhus "Villa Pikarla" år 1959 i Lojo. Arkitekterna var Aarne Hytönen och Raimo Luukkonen. Inredningen utfördes av Ilmari Tapiovaara. Sittgruppen har tillhört den ursprungliga inredningen på Villa Pikarla.
Åldersrelaterat bruksslitage. Repor. Märken. Torrsprickor och skador på knapphålen på armstöden. Snörena är senare. Enstaka fläckar på klädseln. Senare ytbehandlade. Missfärgning på stygnen.