Marianne Richter, matta, rya, "Fjädern gul", ca 140 x 108 cm, signerad AB MMF MR.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1947. (Ovanlig i gult).
Något slitage. Trampveck.
Ett exemplar av "Fjädern" finns på Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Trondheim.