Maj Bring, Dam vid pelarbord
Troligtvis utförd tidigt 1910-tal. Olja på duk 59 x 57 cm.
Ytsmuts.
Konstnärens kvarlåtenskap.
Privatsamling, Stockholm.
Uppsala konstmuseum, "Maj Bring – Detta är jag", 7 mars - 11 oktober, 2020.
Christina Linderoth-Olson, "Maj Bring - Bilder ur ett konstnärskap", Maj Brings fond, 2014, avbildad s. 21.