Maj Bring, Vas med blommor vid fönstret.
Olja på pappannå 46 x 38 cm.
Krackelyr. Ytsmuts.
Konstnärens kvarlåtenskap.
Privatsamling, Stockholm.
Christina Linderoth-Olson, "Maj Bring - Bilder ur ett konstnärskap", Maj Brings fond, 2014, avbildad s. 55.