Maj Bring, Porträtt av Maja Braathen.
Troligtvis utförd 1920-tal. Olja på duk 81 x 70 cm.
Ytsmuts. Mindre krackelyr. Något dålig spänd duk.
Konstnärens kvarlåtenskap.
Privatsamling, Stockholm.
Uppsala konstmuseum, "Maj Bring – Detta är jag", 7 mars – 11 oktober, 2020.
Christina Linderoth-Olson, "Maj Bring - Bilder ur ett konstnärskap", Maj Brings fond, 2014, avbildad s. 53.