Jenny Nyström, Tuschteckningar och akvareller F432

Jenny Nyström är en av det sena 1800-talets och det tidiga 1900-talets mest mångsidiga svenska konstnärer. Hon var en mycket välmeriterad och utbildad konstnär och behärskade alla typer av måleri- och teckningstekniker. Mest uppskattad och känd är hon för sina olika illustrationer av olika typer av publikationer, sagor, veckotidningar samt jul- och påskkort. Hennes produktion var omfattande och många av hennes skisser och tuschteckningar har bevarats till eftervärlden. Bukowskis presenterar i denna temaauktion ett antal tusch- och pennteckningar som samtliga är representativa och goda exempel på hennes fina illustrationskonst.