Förgylld och bronserad. Rik, delvis genombruten dekor av bärande lagerknippe, blomsterkrans, lagergirlander, samt bandfläta. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Höjd 147, bredd 45 cm.
Delvis framtagen originalförgyllning, påbättrad bronsering. Krön och nederdel med lagningar.