Fodral av förgyllt och bronserat trä. Dekor av akantusblad och krönande urna. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Höjd 110 cm.
Ej funktionstestad. Synliga skarvar. Dekorbortfall. Smärre sprickor. Modernt, digitalt urverk. Lagningar.
Nordéns