Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Förgylld och bronserad. Krön med delvis genombruten dekor av turturduvor, blomster och musselformationer. Ram med infällda listglas. Kvicksilverfolierat spegelglas. höjd 155, bredd 55 cm.
Senare glas. Lagningar. Omarbetad kring sekelskiftet 1900.