Fodral fanerat med mahogny samt med bronserade detaljer. Tempelformad med dekor av pelare av alabaster. Beslagsornamentik av förgylld mässing. Skeletturtavla med dekor av Amor smidandes sina pilar, emaljerad sifferring med arabiska sifferindex. Längd 27, bredd 12, höjd 47 cm. Pendel medföljer.
Renoverad. Kompletterad. Spegelglas med spricka. Ej funktionstestad.