Mahognyfanerat matbord, runt med delad skiva, sargen med dekor av fläta och pärlbård, raka nedåt avsmalnande ben, diameter 115 cm, höjd 76 cm, iläggsskivor vardera 60 cm (varav en med sarg). Total längd 355 cm.
Tolv stolar i mahogny med stoppad klädd sits i tagel, spjälad rygg, raka nedåt avsmalnande kopplade ben, sitthöjd 42, höjd 88 cm.
Smärre slitage. Märken. Repor. Smärre lagningar.