Stolar, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.
Bemålade i grått. Skuren dekor av lotusspjälor, kannelerade och överkragade ben med H-kryss. Signerade IEH samt märkta med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Sitthöjd 45, rygghöjd 86 cm.
Renoverade. Smärre lagningar.
Klubbat pris
3 500
309
319
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
24 feb 17:44
3 500 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 5
24 feb 17:44
3 300 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 4
24 feb 17:44
3 200 SEK
24 feb 17:43
3 100 SEK
24 feb 17:42
2 900 SEK
24 feb 17:42
2 800 SEK
24 feb 17:42
2 700 SEK
24 feb 17:42
2 500 SEK