Bronserad, med emaljerad urtavla med arabiska siffror. fodralet rikt dekorerat med rosengirlander, pärlstav och "spiralvridna" kolonner. Krönande vasakärve. Höjd 84, bredd 42 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Fläckar. Krackelyr. Smärre skador och ställvis dekorbortfall. Lagningar. Ej funktionstestad. Ej genomgången.