Förgylld och bronserad. Krön med dekor av ägg- och lagerstav, ramverk med bandfläta och färlstav. Krön och nederdel med infällda antikiserande gouacher. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Märkt med Örebros hallstämpel i lack. Höjd 155, bredd 67 cm.
Senare bronsering och bakstycke. Förstärkt. Smärre dekorskador.