Fanerat med mahogny. Lyrformad fot. Två lådor med fällock. Skiva med inläggningar av schackbräde i lönn och ebenholz, därunder med backgammoninredning. Längd 90, bredd 40,5, höjd 76 cm. Schack och backgammonpjäser medföljer.
Skiva med torkspricka. Lackyta med visst slitage. Små fanerlagningar och resningar.