Förgyllt och bronserat. Fristående. Sarg med dekor av pärlstav och bärande lagerstav, fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med kannelyr, X-format benkryss med krönande urna. Skiva av vit marmor. Längd 79, bredd 40,5, höjd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Maskstungen. Förstärkning. Senare bronsering. Färgbortfall. Del saknas. Skivan senare men sannolikt sent 1800-tal.