Vit marmor coh förgylld brons. Emaljerad urtavla med målade blomstergirlander och arabiska siffror. Dekorerad med kolonner samt krönande jakttroféer. Urverket märkt Medaille D’Argent 1855. Bredd 37, höjd 60 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nagg. Smärre slitage pch fläckar..