Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor. Vitmålad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "ABourdillon / Stockholm". Höjd 73, bredd 43, längd 11 cm. Pendel medföljer.
Spricka. Smärre skador. Senare bronsering. Ej funktionstestad.
Per Parén Collection