Ljusstakar, ett par, Frankrike, ca 1820-tal, Empire.
Förgylld och patinerad brons. Bladhölstrade skaft med dekor av dukatsnitt och trumpetformade ljuspipor, på rund fotplatta med rik reliefornamentik av margueriter och bladverk. Lösa ljushattar. Höjd 22 cm.