Förgylld och bronserad. Krön med genombruten dekor av snäckformationer och volutformade bågar, ramverk med ströblommor mot delvis pikerad botten. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Märkt med oidentifierad stämpel "GB". Höjd 81, bredd 35 cm.
Gammalt men troligen ej ursprungligt glas.
Smärre slitage, lagningar.