Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. En låda ovan fällbar klaff med inredning av lådor, lönnlådor och fack. Dekor av kolonner av vitspräcklig marmor. Nederdel med tre lådor, dragringar i form av lejonmaskaroner, och avslutande lejontassar. Signerad med etikett "Anders Lindgren / Snickare och Schatoullmakare / i / Stockholm". Längd 125, bredd 55, höjd 135 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador och lagningar
En marmorkolonn med lagning
Klaffens lås fungerar men trögt