Bemålat och bronserat fodral med dekor av blommor och bladverk. Vitmålad urtavla med arabiska siffror, signerad "Jakob Kock, Stockholm". Pendel och lod medföljer. Bredd 52, djup 31 och höjd ca 198 cm.
Lagningar. Skador. Kompletterad. Ej funktionstestad.