Golvur, av Jacob Kock (hovurmakare, verksam i Stockholm 1762-1803), Rokoko.

Bemålat och bronserat fodral med dekor av blommor och bladverk. Vitmålad urtavla med arabiska siffror, signerad "Jakob Kock, Stockholm". Pendel och lod medföljer. Bredd 52, djup 31 och höjd ca 198 cm.

Lagningar. Skador. Kompletterad. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
17 500
1 540
1 628
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
24 feb 20:35
17 500 SEK
8
24 feb 20:35
17 000 SEK
24 feb 20:35
16 500 SEK
24 feb 20:35
16 000 SEK
24 feb 18:17
9 700 SEK
24 feb 18:17
9 500 SEK
24 feb 16:06
8 900 SEK
24 feb 16:06
8 700 SEK
24 feb 16:06
8 500 SEK
21 feb 10:39
8 000 SEK
19 feb 18:23
6 000 SEK
17 feb 14:43
5 000 SEK
17 feb 13:02
4 600 SEK
16 feb 18:02
4 400 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23