Bord, Tyskland, Johann Heinrich & Friedrich Wilhelm Spindlers art, 1700-talets mitt, Louis XV.

Sk. "table à écrire". Fanerat med rosenträ, lönn och färgat lövträ. Beslag och listverk av mässing. Bordsskiva och sarger med inläggningar av i blomster inom fält. I sargen låda samt skrivskiva. På hjultrissor. Längd 62, bredd 52, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Fanerskador, lagningar och resningar. Blekt. Beslagskompletteringar. Skiva med torkspricka. Renoverat.

Proveniens

Enligt uppgift Frötuna gård, Rasbo socken

Klubbat pris
25 000
2 187
2 304
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
24 feb 19:48
25 000 SEK
24 feb 19:48
24 000 SEK
24 feb 19:47
23 000 SEK
24 feb 19:47
22 000 SEK
24 feb 19:47
21 000 SEK
24 feb 19:47
20 000 SEK
24 feb 19:47
19 500 SEK
24 feb 19:46
19 000 SEK
24 feb 19:46
18 500 SEK
24 feb 19:46
18 500 SEK
24 feb 19:45
18 000 SEK
24 feb 19:45
17 500 SEK
24 feb 19:45
17 000 SEK
24 feb 19:45
16 500 SEK
24 feb 19:44
16 000 SEK
24 feb 19:44
15 617 SEK
24 feb 19:44
14 500 SEK
24 feb 19:44
14 000 SEK
24 feb 19:44
13 500 SEK
24 feb 19:43
13 000 SEK
24 feb 17:19
11 055 SEK
18 feb 12:11
10 555 SEK
17 feb 12:22
10 500 SEK
17 feb 12:22
10 000 SEK
17 feb 12:21
9 200 SEK
17 feb 12:21
9 000 SEK
17 feb 12:21
8 755 SEK
17 feb 12:21
8 555 SEK
17 feb 10:14
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71