Sk. "table à écrire". Fanerat med rosenträ, lönn och färgat lövträ. Beslag och listverk av mässing. Bordsskiva och sarger med inläggningar av i blomster inom fält. I sargen låda samt skrivskiva. På hjultrissor. Längd 62, bredd 52, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, lagningar och resningar. Blekt. Beslagskompletteringar. Skiva med torkspricka. Renoverat.
Enligt uppgift Frötuna gård, Rasbo socken