Läslampa, för två ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Sk "Lampe à Bouillotte". Förgylld brons och bemålad plåt. Dekor av svanar och finialer i form av kottar. Grönmålad skärm med dekor av landskapsscener. Höjd 52,5 cm.
Skärm med färgbortfall. Sliten förgyllning.
Klubbat pris
5 210
461
471
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (12 bud)
8
24 feb 19:46
5 210 SEK
9
24 feb 19:46
5 010 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 9
8
24 feb 19:45
4 700 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 8
24 feb 19:45
4 500 SEK