Fodral i sköldspaddsimitation, sk faux tortoise, med inläggningar i Boulleteknik av mönsterslingor i tenn. Rik beslagsornamentik i förgylld mässing och brons. Urtavla av mässing med vitemaljerade romerska sifferindex. Längd 37, bredd 17,5, höjd 79, höjd inklusive konsol 99 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Kompletterad konsol. Inläggningar med slitage och resningar. Ej funktionstestad.