Förgylld brons. Modellerad som Apollon bredvid lyra inneslutandes urhuset, på rektangulär sockel med reliefornament av torchérer, troféknippen, och lagergirland. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 23, bredd 11, höjd 30 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage. Huven saknas. Ej funktionstestad.