Bestående av:
12 bordsknivar, 22 cm.
12 bordsgafflar, 19,5 cm.
12 bordsskedar, 19,5 cm.
12 förrättsgafflar, 15,5 cm.
12 dessetskedar, 17 cm.
12 teskedar, 12,5 cm.
Soppslev/såsslev, 17 cm.
Total vikt ca. 2963 gram.
Identifierade silversmeder:
Thomas Chawner, London, 1772,
John Gorham, London, 1758,
Thomas Eustace, Exeter, troligtvis 1781-82.
William Eley I & William Fearn, London, 1798.
Ebenezer Coker, London, 1752,
TC, London, troligtvis 1837.
Flertalet med otydliga silverstämplar. Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Vissa tenar böjda. Bladen på vissa knivar har lostnat så packningen syns, dock inte lösa blad som riskerar att falla av.