Fanerat med alm och almrot. Rak form med rundade hörn. Svängt, profilerat krön. Dörrpar med bakomvarande hyll- och lådinredning ovan tre lådvarv med fyra lådor. Beslag av förgylld mässing. Längd 150, bredd 60, höjd 225 cm. Nyckel finns.
Blekt. Torksprickor. Smärre skador. Renoverat. Framben och lambrekäng kompletterade.