"Au char de l'Amour". Förgylld brons och grön marmor (Verde Antico). Modellerad som Amor på en vagn inneslutandes urhuset, dragen av lejon, på rektangulär sockel på fura kulfötter. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. Längd 35,5, bredd 15,5, höjd 44 cm.
Ej funktionstestad. Minutvisare, pendel och nyckel saknas. Bronsyta med beläggning/patina. Smärre slitage.