Fanerad med alm och alrot. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor samt skrivskiva. Signerad på bakstycket med brännstämpel "I. SIÖLIN". Längd 118, bredd 56, höjd 78,5 cm.
Små fanerskador och lagningar
Skrivskivan slagen och trög att dra ut och in
Blekt