Fanerat med bland annat mahogny. Svärtade lister. Beslag av mässing. Tre insatser av zink. Lönnfack. Locket invändigt klätt med filt. Längd 29 cm.
Slitage. Smärre skador. Listdelar samt ett lock saknas. Senare filt med fläckar. Ställvis blekt. Nyckel saknas.