Förgylld och bronserad. Dekor av gripar, bärande lagerknippen och girlander, samt maskaron inom strålgloria. Vitmålad urtavla med arabiska siffror signerad "Jacob Kock Stockholm". Bredd 59, djup 12, höjd 76 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre skador och lagningar.
Senare bronsering.
Ej funktionstestad.