Förgyllt och bronserat. Motiv av klassicerande pärlstav, lejontassar, voluter och palmetter. Skiva i vit marmor. Längd 90, bredd 39, höjd 82,5 cm.
Skiva med nagg.
Fotplatta med färgbortfall.
Höger sida med dekorbortfall.
Förgyllning med slitage.
Enligt uppgift, Skillinge säteri, Munka Ljungby Skåne.