Ask, silver, lock med innefattad kinesisk nefrit relief, 1900-tal.
Dekor i relief med motiv av pioner och bambu. Insidan förgylld samt locket med spegel. Ovansidan med innefattad nefritrelief med motiv av fingercitron. Längd 11, höjd 5,5 cm. Stämplad 'silver' i botten.
Nefritplaketten med spricka. Slitage. Bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.