Skålfat, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Dekor i underglasyrblått. En med motiv av trädgård med blommor, syrsa och trädgårdsklippa, diameter 21 cm. Två snarlika med motiv av hjortar i landskap, diameter 21 cm.
Nagg, slitage. Fat med syrsa lagat.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.