Skålarna med underglasyrblå dekoration med centralt motiv av en fågel i landskap, sidorna med lyckobringande symboler inom kartuscher, brämen med fyra taotie (antikt mytologiskt djur). Diameter 14,5 cm.
Tallrikarna med olika underglasyrblå dekorationer. Centrala motiv av rädjur, gräshoppa samt fågel i landskap, även stjärnoformat motiv med rullmåling. Sidorna med flertalet paneler med lyckobringande symboler. Diameter 20,5-21,5 cm.
Glasyrmistor. Nagg. Bränningssprickor. Tallriken med gräshoppa är lagad samt med retuscher. Något slitage.