Balusterformade. Dekorerade i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer, nederdelen med drakar bland skummande vågor. Skulpterade hänklar i form av maskaroner. Höjd 24,5 cm.
Slitage. En med nagg och något skev botten.