Ytterfoder med ställ, porslin, Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Hexagonal något insvängd form med utsvängd mynning. Dekor i underglasyrblått och rött med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Höjd 27,5 cm.
Skador. Lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.