Bambu och papp. Dekorerade med olika motiv, det större med fåglar, det mellanstora med motiv av Geisha och barn i landskap. Diameter utfällda 53-108 cm, längd 62-75 cm.
Slitage. Skador.
Från Gustaf Wallenbergs (1863-1939) samling. Gustaf Wallenberg var en svensk affärsman, diplomat och politiker. Son till André Oscar Wallenberg, grundare av Stockholm Enskilda Bank (idag SEB, och farfar till Raoul Wallenberg (1912-47?). Efter en karriär inom svenska flotten blev Gustaf Wallenberg affärsman som arbetade aktivt för att förbättra den transoceaniska sjöfartsindustrin. Han förhandlade 1908 framgångsrikt med Qing-hovet i Beijing om vänskap, handel and navigationsavtal.
Samlingen kom till mellan 1906-1918 när Wallenberg var svenskt sändebud i Tokyo. Han var också ackrediterad Beijing från 1907 och kom att spendera mycket tid i både Kina och Japan som svensk ambassadör. Wallenberg befann sig i Kina under dramatiska år i landets historia, när många föremål kom ut på marknaden och den gyllene eran för europeiskt samlande av kinesiskt konsthantverk började.
Därefter i arv.