Utagawa Kunisada II, färgträsnitt, Japan 1800-talets senare del
Från serien:'Tosei mitate sanjurokkasen 當盛見立 三十六花撰 (Contemporary Kabuki Actors Likened to a Selection of Thirty-six Flowers). Vertikal ôban, tate-e: ca 35 x 24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram. Marginaler trimmade.