Fem sakekoppar med förgylld dekor av krysantem med 16 kronblad, samt påfåglar, diameter ca 9,5 cm, höjd 4 cm.
Docka med ställ, höjd 12 cm.
En sjätte sakekopp sönder, medföljer tillsammans med två lösa delar.
Dockan med ytskador.
Den finländska diplomaten Helge von Knorrings samling, därefter genom arv inom familjen.