Vaser med räfflad yta och graverad bladslinga, höjd 8,5 cm.
Ströare, höjd 10 cm, stämplad Sterling.
Liggande ströare, längd 7 cm, stämplad Suzuyo.
Sammanlagd vikt 190 cm.
Den ena vasen och den liggande ströaren med bucklor. Den ena ströarens lock något löst.
Den finländska diplomaten Helge von Knorrings samling, därefter genom arv inom familjen.