Joan Miró, "L'Invention du feu".
Färglitografi och akvatint, 1960. Signerad och numrerad 10/90. Utgiven av Maeght, Paris. Bildstorlek 37 x 53,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 65,5 cm (Arches).
Åldersrelaterat slitage.
Galerie Blanche, Stockholm.
Mourlot 267.